Достапни линкови

logo-print

Јосиповиќ ќе формира нова партија


Поранешниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ

Поранешниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ

Поранешниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ најави формирање на нова партија. Според него, партијата ќе биде левоцентристичка формација на млади луѓе со свежи идеи, а кон средината на следниот месец ќе се одржи основачко собрание. Јосиповиќ порача дека недостигот на реформи е најголем проблем на актуелната Влада, а праксата покажала отиво институциите има многу проблеми. Редовниот термин за следните парламентарни избори во Хрватска е почетокот на идната година, но тој смета дека тие ќе се одржат есенва.

XS
SM
MD
LG