Достапни линкови

logo-print

Бистата на Сноуден отстранета од парк во Њујорк


Едвард Сноуден

Едвард Сноуден

Група уметници поставиле биста на поранешниот агент на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден во еден парк во Њујорк, но градските власти набрзо ја отстраниле. Неименуваните уметници соопштија дека бистата на Сноуден била поставена кај споменикот на 11 илјади затвореници кои страдале за време на американската војна за независност како симбол на идеалите за слободен живот, а не живот под контрола на сопствената влада. Сноуден пред две години објави детали на повеќе програми за масовно прислушување граѓани. Тој е обвинет за шпионажа и живее во егзил во Русија.

XS
SM
MD
LG