Достапни линкови

logo-print

Обама вети заложба за иранската улога во регионот


Барак Обама

Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека ќе работи со сојузниците со цел да се справат со дестабилизирачките активности на Иран на Блискиот Исток. Ова, како што соопшти Белата куќа, тој го изјавил во телефонски разговор со султанот на Оман. Повеќето арапски земји го обвинуваат Иран дека ги поттикна борбите, особено во Јемен, со цел да го дестабилизира регионот. Во изминативе денови Обама ги покани лидерите на земјите од Персискиот залив да дојдат во Вашингтон на разговори за рамковниот договор за иранската нуклеарна програма што беше постигнат во минатата недела.

XS
SM
MD
LG