Достапни линкови

logo-print

Нападната црква во Сирија


Сириските медиуми јавија дека милитантите на Исламската држава нападнале 80 години стара црква, во североисточната покраина Хасака. Според медиумите, милитантите поставиле експлозив во црквата во саботата вечер, која се наоѓа во селото Тел Насри, каде христијаните и курдската милитија се бори со Исламската држава. Се уште нема информации за жртви во нападот.

XS
SM
MD
LG