Достапни линкови

logo-print

Грција вети исплата на долгот кон кредиторите


Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис вети дека Атина во текот на оваа недела ќе го исплати својот долг кон нејзините меѓународни кредитори. По средбата со Варуфакис во Вашингтон, директорот на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард синоќа изјави дека ја поздравува одлуката на Атина да ги плати своите долгови, чиј краен рок истекува на 9 април.„Фондот ќе се придржува кон својата обврска да соработува со грчките власти, со цел да и помогне на Грција да се врати на патот на одржлив развој и на вработувања“, додаде Лагард.

XS
SM
MD
LG