Достапни линкови

logo-print

Папата го пофали договорот со Иран


Папата Франциски денеска во Велигденската порака до католиците од целиот свет го пофали постигнатиот рамковен договор со Иран како шанса за посигурен свет и изрази длабока загриженост поради крвопролевањата во Либија,Јемен,Сирија,Ирак, Нигерија и други места во Африка.Традиционалната велигденска порака на Папатa изговорена од балконот на базиликата Св. Петар беше проткаена со претпазлива надеж.Папата претходно одржа миса на Плоштадот Св. Петар пред десетици илјади верници кои се собраа на силниот дожд.

На папата Франциско ова му е трета велигденска миса од изборите во 2013.

XS
SM
MD
LG