Достапни линкови

logo-print

Милитантите од Исламска држава окупираа сириски бегалски камп


Милитантите од Исламската држава ја презедоа конролата врз најголемиот дел од палестинскиот бегалски камп во јужното предградие на сирискиот главен град Дамаск, по четиридневната битка против ривалските палестински бунтовници. Сириската организација за човекови права денеска објави дека екстремистите контролираат околу 90 проценти од кампот за бегалци Јармоук.Во насилствата во кампот, што започна на 1 април, загинаа најмалку девет Палестинци, вклучувајќи и цивили. Кампот беше под контрола на сириските владини трупи повеќе од две години, наводно, за згрижување на опозициските бунтовници. Јармоук беше дом на околу 150.000 палестински бегалци пред востанието во Сирија во 2011.

XS
SM
MD
LG