Достапни линкови

logo-print

Турција загрижена за ситуацијата на Татарите на Крим


Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу како неприфатлива ја опиша ситуацијата во украинскиот полуостров Крим, кој е под анексија на Русија од март 2014. Според него, жителите на Крим, посебно Татарите кои го говорат турскиот јазик се обесправени.

Тој порача дека Турција преку наскоро ќе испрати неформална мисија ќе го набљудува прекршувањето на човековите права на Крим. Коментарите доаѓаат откако САД ја осудија руската окупација на властите кои затворија неколку медиуми на Крим на татарски јазик.

XS
SM
MD
LG