Достапни линкови

logo-print

Најмалку 70 жртви во нападот на универзитет во Кенија


Најмалку 70 лица загинале откако маскирани милитанти упаднале во кампусот на универзитетот Гариса во Кенија. Министерството за внатрешни работи соопшти дека најмалку 79 лица биле повредени, а четворица од напаѓачите се убиени, при што се уште трае опсадата на универзитетот.

Екстремистичката група Ал Шабаб ја презема одговорноста за нападот, кој според неа е одмазда за учеството на кениските сили во борбите во соседна Сомалија. Од Ал Шабаб соопштиле дека ги ослободиле муслиманите, додека убиле неколку христијани, а други земале како заложници.

XS
SM
MD
LG