Достапни линкови

logo-print

Во војните во светот над 25 илјади борци од 100 земји


Во новиот извештај на Обединетите нации се наведува дека над 25 илјади странски борци од повеќе од 100 земји отпатувале за да им се придружат на Ал Каеда, милитантите на Исламската држава или на други екстремистички групи во Ирак, Сирија, Авганистан, Либија и Филипини. Во документот се прецизира дека бројот на странски борци во светот од средината на минатата година до март годинава пораснал за 71 насто. Тие, според извештајот, претставуваат непосредна и долгорочна закана и ургентен светски безбедносен проблем што треба да се решава на многу фронтови.

XS
SM
MD
LG