Достапни линкови

logo-print

Ирачките сили ја преземаат контролата врз Тикрит


Ирачките власти соопштија дека безбедносните сили се борат против милитантите на Исламската држава за да ја преземат контролата врз преостанатите делови од градот Тикрит, кој се наоѓа северно од Багдад. Министерот за внатрешни работи Мухамед Салим ал Хабан изјави дека поголемиот дел од Тикрит е ослободен и оти очекува да биде воспоставена целосна контрола врз градот во наредните часови.

XS
SM
MD
LG