Достапни линкови

logo-print

Почина најстарата жена во светот


Мисао Окава

Мисао Окава

Најстарата жена во светот Мисао Окава почина денеска во Јапонија само еден месец откако го прослави нејзиниот 117 роденден. Таа беше една од малкуте живи луѓе кои се родени во 19 век. Кога наполни 114 години Окава и официјално од Гинис беше прогласена за најстариот човек на светот. Јапонците се познати по нивната долговечност. Сега најстар човек на светот исто така е од Јапонија, 112 годишниот Сакари Момои.

XS
SM
MD
LG