Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат преговорите за иранската нуклеарна програма


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф

Дипломатите од шесте светски сили денеска оствариле средба со иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф на последниот ден од преговорите пред истекот на рокот за постигнување рамковен договор за иранската нуклеарна програма. Еден западен дипломат изјави дека преговорите можеби ќе траат и по полноќ. Според него тие се надеваат дека ќе биде постигнат договор за некаква декларација, но не ја исклучува можноста ништо да не биде постигнато. Ние се подготвуваме и за двете сценарија, изјавил тој.

Еден од иранските преговарачи изјавил дека нема да биде постигнат договор доколку не биде решено прашањето со санкциите. Русија, Франција, Британија, Кина, Соединетите држави и Германија сакаат гаранции од Иран дека нема да се обидува да дојде до нуклеарно оружје во замена за олабавување на меѓународните санкции против Техеран.

XS
SM
MD
LG