Достапни линкови

logo-print

Каримов реизбран за претседател на Узбекистан


Ислам Каримов

Ислам Каримов

Узбекистанската изборна комисија соопшти дека актуелниот претседател Ислам Каримов лесно извојувал победа на гласањето на изборите за кое имаше низа критики од страна на меѓународните набљудувачи и осуди од странските противници за негов реизбор на функцијата. Според податоците, Каримов освоил повеќе од 90 проценти од гласовите.

Каримов е на функцијата повеќе од 25 години и се очекуваше да го освои и четвртиот мандат. Тројцата останати кандидати на изборите беа непознати и за време на кампањата упатуваа пофалби кон владеењето на Каримов.

XS
SM
MD
LG