Достапни линкови

logo-print

Пентагон за заеднички воени сили со Арапската лига


Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер го поддржа планот на сунитските лидери во Арапската лига за формирање заеднички воени сили против екстремистичките сунити во Исламската држава и против Хути бунтовниците во Јемен кои се поддржани од Иран. Во наредниот месец се очекува да бидат договорени деталите за тоа како би функционирале овие сили по што за неколку месеци би требало да биде презентиран конечниот предлог за нивно формирање.

XS
SM
MD
LG