Достапни линкови

logo-print

Ирачка копнена офанзива врз Тикрит


Ирачките безбедносни сили со воздушна поддршка од Соединетите држави, ја продолжуваат битката против милитантите на Исламската држава во Тикрит. Сепак, локални официјални лица предупредија дека повторното преземање на овој роден град на екс диктаторот Садам Хусеин нема да оди лесно. Се прецизира дека тоа било поради тоа што голем дел од градот бил миниран.

XS
SM
MD
LG