Достапни линкови

logo-print

Ново видео на ИД со обезглавување шиити


Милитантите на Исламската држава објавија ново видео на кое се гледа како обезглавуваат осум мажи за кои се наведува дека биле шиитски муслимани. Прецизирано е дека егзекуциите што биле подготвени од малолетни деца биле извршени во централната сириска покраина Хама. Милитантите на Исламската држава на сличен начин убиле стотина луѓе откако во минатата година зазедоа големи територии во Сирија и Ирак.

XS
SM
MD
LG