Достапни линкови

logo-print

Огромна излезност на претседателските избори во Узбекистан


Узбекистанските изборни власти соопштија дека повеќе од 85 отсто од гласачите излегле да претседателските избори во земјата, до 17 часот по локално време. До затворањето на гласачките места има уште три часа. Се очекува актуелниот претседател Ислам Каримов да добие четврти мандат на функцијата. За критичарите, изборите се фарса, затоа што Каримов во изминатите две децении ги елиминираше неговите главни опоненти. ОБСЕ никогаш досега не оценила некои избори во Узбекистан како слободни и фер. На претходните избори во 2007 година, 77-годишниот Каримов освои 91 отсто од гласовите.

XS
SM
MD
LG