Достапни линкови

logo-print

Саудиска Арабија евакуира дипломати од Јемен


Морнарицата на Саудиска Арабија почна операција за евакуација на дипломати и други странски државјани од пристанишниот град Аден во јужен Јемен. Саудиската телевизија соопшти дека воените бродови веќе евакуирале десетици дипломати. Операцијата доаѓа во време кога во Египет започнува Самитот на Арапската лига на кој кризата во Јемен се најде на врвот од агендата. Во Јемен насилството се шири од минатата година кога Хаути милицијата поддржана од Иран го зазеде главниот град Јемен и беше тргнат од власт претседателот Абд Рабу Мансор Хади. Бутновниците вчера наводно направиле напредок во јужниот и во источниот дел на земјата и покрај воздушните напади предводени од Саудиска Арабија.

XS
SM
MD
LG