Достапни линкови

logo-print

Евакуација поради поплави во Казахстан


Топењето на снегот предизвика сериозни поплави во источните делови на Казахстан. Регионалните власти од источен Казахстан соопштија велат најмалку 70 луѓе од 18 куќи и згради се евакуирани од градот Ајагоз, поради поплавувањето на улиците. Извештаите доаѓаат откако властите во централан Казахстан рекоа дека десетици жители од регионот и селата биле евакуирани откако силните дождови и топењето на снегот ги поплавија улиците. Поплавите уништиле и стотици метри автопатот во областа.

XS
SM
MD
LG