Достапни линкови

logo-print

Таџикистански имами повикуваат да се затвори исламска партија во земјата


Имами од неколку џамии низ Таџикистан ги повикаа муслиманите во земјата да го поддржат затворањето на Исламската ренесансна партија и со референдум да ја распуштат официјалното регистрираната исламска партија во поранешната советска земја во Централна Азија. Во писмото дистрибуирано до имамите пред денешните петочни молитви се вели дека распуштањето на партијата ќе му помогне на Таџикистан „да ја избеге судбината на другите земји каде исламските екстремисти го нарушуваат редот и стабилноста. Во централната џамија во Душанбе, таџикистанскиот заменик муфтија Домуло Саидакхбар ги повика верниците да ја распуштат партијата преку референдум.

XS
SM
MD
LG