Достапни линкови

logo-print

Одбиено барањето Савченко за промена на судијата


Барањето на украинската пилотка Надја Савченко да го замени судијата за нејзиното судење, беше одбиено. Судијата Артур Карпов, од судот во Москва, својата одлука ја објасни дека во барањето на Савченко да го замени со друг судија, имало „недостаток на оправдување“. Адвокатите на Савченко бараа Карпов да биде заменет, велејќи дека тој бил вклучен во листата на руски претставници врз кои Министерството за финансии на САД воведе санкции, за нивната вмешаност во случајот со Сергеј Магнитски, кој почина во затвор во Москва во 2009 година. Савченко е обвинета за вмешаност во смртоносен напад во кои беа убиени двајца руски новинари, кои известуваа за конфликтот меѓу владините сили и проруските сепаратисти во источна Украина.

XS
SM
MD
LG