Достапни линкови

logo-print

Земјите од Персискиот залив во акција во Јемен


Саудиска Арабија и сојузниците од Персискиот залив покренале воздушни напади врз шиитските Хути бунтовници во Јемен кои вршат притисок врз градот Аден каде што се наоѓа јеменскиот претседател Абд Рабу Мансур Хади. Американската Бела куќа соопшти дека ги поддржува овие напади на арапските сојузници и оти претседателот Барак Обама наредил да им биде дадена неопходната логистичка и разузнавачка поддршка.

XS
SM
MD
LG