Достапни линкови

logo-print

Киргистан спречи Таџикистанци да се приклучат на ИД


Киргистанските власти соопштија дека спречиле неколку таџикистански државјани да се приклучат на милитантите на Исламската држава. Киргистанскиот Државен комитет за национална безбедност соопшти дека тројца таџикистански државјани кои имале деца со нив, биле запрени од страна на киргистанските безбедносни служби во јужниот град Ош. Таџикистанците им рекле на киргистанските власти дека планираат да патуваат од Ош до Истанбул и потоа да преминат во Сирија и да се борат заедно со исламистите на Исламската држава против владините сили. По сослушувањето таџикистанските државјани биле вратени во нивната земја.

XS
SM
MD
LG