Достапни линкови

logo-print

Иран против вонредни нуклеарни инспекции


Иранските власти реагираа против барањето на шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано за ненадејни инспекции на нуклеарните постројки во Иран. Шесте светски сили и Иран до крајот на месецов треба да постигнат рамковен договор за ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за олабавување на меѓународните санкции. Техеран демантира дека развива нуклеарно оружје и се согласува само на периодични контроли на постројките.

XS
SM
MD
LG