Достапни линкови

logo-print

Лавров на разговори во Куба


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по разговорите во Хавана со кубанскиот претседател Раул Кастро повика на укинување на американското ембарго врз Куба. Неговата посета на Куба доаѓа по последното одмрзнување на односите меѓу Хавана и Вашингтон. Лавров изјави дека руските компании се заинтересирани да инвестираат во развојот на Куба. Хавана беше првата станица на Лавров на неговата турнеја по Латинска Америка при што ќе ги посети и Колумбија, Никарагва и Гватемала.

XS
SM
MD
LG