Достапни линкови

logo-print

Руски пратеници го предупредија САД да не ја вооружува Украина


Провладините руски пратеници велат дека рускиот Парламент би требало да му ги врати формалните овластувања на претседателот Владимир Путин да испрати трупи во Украина, доколку САД му обезбеди на Киев смртоносно оружје. Пратениците зборуваа денеска, еден ден откако американскиот Претставнички дом ја одобри резолуцијата која го повикува претседателот Барак Обама да и обезбеди на Украина смртоносно оружје за да може да се одбрани од руската агресија. Пратеникот од партијата Праведна Русија, Михаил Јемелјанов, во Парламентот рече дека „доколку САД почне да доставува смртоносмно оружје за Украина, ние треб отворено да возвратиме со оружје и да го вратиме правото претседателот да испрати трупи во украинска територија.“

XS
SM
MD
LG