Достапни линкови

logo-print

Јемен бара меѓународна интервенција во земјата


Шефот на јеменската дипломатија Ријад Јасин побара од земјите во Персискиот залив да интервенираат за да го спречат напредувањето на Хути бунтовниците. Тој исто така додаде дека Обединетите нации би требало да воспостават зона на забранети летови над Јемен. Јеменскиот претседател Абд Рабу Мансур Хади кој е подржан од арапските земји е во конфликт со бунтовничките шиитски Хути кои се поддржани од Иран. Тие во минатиот септември го освоија главниот град Сана. Саудискиот министер за надворешни работи Сауд ал Фејсал предупреди дека Иран се обидува да предизвика граѓанска војна во Јемен.

XS
SM
MD
LG