Достапни линкови

logo-print

Во Одеса напад врз организација што им помага на украинските војници


Полицијата во Одеса соопшти дека рачно изработена бомба експлодирала во близина на станбена зграда во украинскиот пристанишен град. Властите ја третираат експлизијата како терористички акт, последна во серијата експлозии во Одеса и во источниот град Харков. Полицијата вели дека нема повредени, но дека се оштетени канцелариите на организација „Падаигма“, која им помага на хендикепирани лица и која во последно време им помага на повредените украински војници во конфликтот против проруските сепаратисти. Украинските власти обвинуваат дека експлозиите се насочени кон организациите кои им помагаат на војниците кои се борат во источна Украина.

XS
SM
MD
LG