Достапни линкови

logo-print

ОН го осудија насилството во Јемен


Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди насилното преземање на Јемен од страна на вооружени милитанти кое продолжува и покрај поранешната резолуција со која се повикуваат да ги прекинат борбите и да го продолжат дијалогот. Во најновото соопштение се наведува дека Советот бил подготвен да преземе дополнителни мерки против секоја страна која го попречува патот кон мирот во Јемен. Според оценките, Јемен бил на работ на граѓанска војна која би можело да боде долгорочна како конфликтите во Ирак, Сирија и Либија.

XS
SM
MD
LG