Достапни линкови

logo-print

Почина основачот на Сингапур Ли Куан Ју


Сингапур

Сингапур

Ли Куан Ју, првиот премиер на Сингапур, градот држава во југоисточна Азија кој кредитира од трансформацијата во центар на глобалната трговија и финансии, почина на 91 годишна возраст. Кабинетот на премиерот на Сингапур, кој всушност му е син на Ли Куан Ју, соопшти дека тој починал во болница во Сингапур каде што од минатиот месец се лечел од тешка пневмонија. Тој ја водеше земјата од 1959 година до 1990 година. Сингапур во 1963 година доби независност од Британија, а во 1965 се одвои од Малезија.

XS
SM
MD
LG