Достапни линкови

logo-print

Норвешка може да го зголеми снабдувањето со гас во Европа


Норвешкиот министер за надворешни работи Борге Бранде изјавидека земјата која обезбедува една петтина од природниот гас во Европската унија може да ги зголеми испораките на 28-члениот блок во иднина. Тој е загрижен за зависноста од Русија за снабдување со енергија и се обидува да ги прошири изворите. "Мислам дека Норвешка може да биде соработник за енергетската безбедност на ЕУ и ние сме веќе, Русија е одговорен за 30% од гасот што се употребува во ЕУ, Норвешка 20%", рече Бранде додавајќи дека нивниот придонес би можел да се зголеми во годините што доаѓаат. Рускиот претседател Владимир Путин најави во декември дека Русија го укинува гасоводот Јужен тек, кој требаше да испорача гас за Европа преку Црното Море, но пропадна поради правилата на ЕУ во услови на тензија околу мешањето на Москва во Украина.

XS
SM
MD
LG