Достапни линкови

logo-print

Обама разочаран од изјавата на Нетанјаху


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека го држи за збор израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кој изјави дека никогаш нема да има независна палестинска држава се додека тој е на функција. Обама изјави дека САД ќе ги разгледа и оцени другите достапни опции за воспоставување мир меѓу Израелците и Палестинците, како резултат на одбивањето на Нетанјаху на долгогодишната политика на САД. Обама информираше дека оваа недела му укажал на Нетанјаху во телефонски разговор дека "ќе биде тешко да се најде начин за луѓето сериозно да веруваат дека преговори се можни. "Односите меѓу Белата куќа и израелскиот лидер достигнаа ново ниско по изјавата на Нетанјаху пред изборите дека нема да има палестинска држава на неговиот часовник. Нетанјаху подоцна се обиде да се огради од својот коментар.

XS
SM
MD
LG