Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја критикува Белорусија за примената на смртна казна


Европската унија остро ја критикувеше Белорусија дека се уште пременува смртна казна и дека деновиве е осуден човек на смрт. Во соопштението на ЕУ се вели дека судот во јужниот град Хомел донел смртна пресуда за Сархеј Ивану. Тој бил осуден за силување и убиство. Европската унија соопшти дека правото на жалба на Ивану мора да биде гарантирана. Последното извршување на смртна казна во Белорусија се случило во април 2014 година. Активистите за човекови права рекоа дека човекот кој бил осуден на смртна казна за убиство на неговата жена и љубовница, бил погубен пред да ја разгледа жалбата Комитетот за човекови права на ОН.

XS
SM
MD
LG