Достапни линкови

logo-print

Десетици загинати во бамбашки напади на џамии во Јемен


Бамбаши самоубици нападнаа две џамии во главниот град на Јемен, Сана, убивајќи десетици луѓе за врме на денешната попладневна молитва. Напаѓачите таргетирале џамии кои ги користат шиитските муслимани на групата Хутхи, кои го контролираат поголемиот дел на северен Јемен, вклучително и Сана. Ројтерс цитираше безбедносни и здравствени пратстевници како велат дека 46 луѓе се вклучени, додека АФП објави дека загинати се најмалку 55 луѓе. Тие велат дека бомбата експлодирала внатре во џамијата Бадр во јужна Сана, додека другата бомба експлодирала во џамија во северна Сана.

XS
SM
MD
LG