Достапни линкови

logo-print

Обама му честита на Нетанјаху за изборната победа


 Барак Обама

Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама телефонски му честитал на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за неговата победа на парламентарните избори одржани во вторникот. Во краткото соопштение на Белата куќа се наведува дека двајцата лидери се согласиле да ги продолжат консултациите за израелско палестинскиот судир. Обама притоа повторил дека Вашингтон го поддржува воспоставувањето Палестинска држава. Нетанјаху во синоќешното телевизиско интервју го ублажи ставот за време на изборната кампања дека не се согласува на создавање Палестинска држава. „Тоа е можно ако состојбата во регионот се подобри“, изјави синоќа Нетанјаху.

XS
SM
MD
LG