Достапни линкови

logo-print

ЕУ за поврзување на санкциите врз Русија со договорот од Минск


 Доналд Туск

Доналд Туск

Европската унија реши јасно да ги поврзе нејзините економски санкции врз Русија со целосното спроведување на договорот од Минск за прекин на огнот во источна Украина. Тоа значи дека начелно било договорено санкциите да продолжат до крајот на оваа година. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека Брисел е подготвен да преземе дополнителни санкции доколку тоа биде потребно. Санкциите беа воведени во јули минатата година по уривањето на авионот на Малезија ерлајнс над источна Украина.

XS
SM
MD
LG