Достапни линкови

logo-print

ИД презема одговорност за нападот на музејот во Тунис


Во аудио снимка наводно објавена од екстремистичката група на Исламската држава, се тврди дека тие се одговорни за нападот на музејот во главниот град на Тунис, во кој загинаа 23 луѓе. Снимката денеска е објавена на интернет. Гласот на снимката ги пофали двајцата напаѓачи на музејот во Тунис и вети дека ќе има следни напади. Туниските власти соопштија дека се уапсени девет лица кои се поврзуваат со нападот. Дваесет странци беа убиени кога напаѓачите упааднаа вчера во музејот и почнаа да пукаат во луѓе.

XS
SM
MD
LG