Достапни линкови

logo-print

Путин на средба со висока кинеска делегација


Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Москва ќе оствари средба со Ли Женшу, еден од шефовите на Комунистичката партија на Кина и близок соработник на кинескиот претседател Си Џинпинг.На средбата се гледа како на уште еден сигнал за приближувањето на односите меѓу Русија и Кина во момент кога релациите на Москва со Западот се на најниско ниво од Студената војна. Руското министерство за надворешни работи соопшти дека кинескиот претседател потврдил дека ќе присуствува на прославите во Москва по повод 9 Мај, Денот на победата над фашизмот.

XS
SM
MD
LG