Достапни линкови

logo-print

ОН го осудија нападот во музејот во Тунис


Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди нападот во музејот во Тунис, оценувајќи дека никаква терористичка акција нема да го сврти патот на земјата кон демократија. Во нападот во кој неколку вооружени лица упаднале во музејот Бардо кој е во рамките на добро чуваниот туниски парламент биле убиени 17 странски туристи и двајца Тунижани. Безбедносните сили убиле двајца милитанти во операцијата за ослободување на заложниците во музејот. Тунискиот претседател Беџи Каид Есебси во телевизиско обраќање изјави дека земјата е во војна против тероризмот. Нападот наиде на осуда во меѓународната заедница.

XS
SM
MD
LG