Достапни линкови

logo-print

Убиени 34 милитанти во Пакистан


Пакистанската војска денеска објави дека 34 милитанти се убиени на североистоткот на земјата, во близина на планините на границата со Авганистан. Во соопштението на војската се вели: „во прецизни воздушни напади во Тирах, денеска се убиени 34 терористи.“ Неименуван безбедносен претставник изјави дека загинатите припаѓале на забранетата милитантна група „Терик-е-Талибан Пакистан“ и сојузничката група „Лашкар-е-Ислам“. Пакистанските Талибанци се сојузници со авганистанските милитанти со истото име, но оперираат на различна територија. Власите рекоа дека постојат силини индикации дека лидетот на пакистанските Талибанци, Маулана Фазлула бил во областа за време на нападите.

XS
SM
MD
LG