Достапни линкови

logo-print

Рускиот парламент одби да одржи едноминутно молчење во чест на Немцов


Долниот дом на рускиот Парламент го одби предлогот на пратениците да се одржи одноминутно молчење во чест на убиениот опозициски политичар Борис Немцов, кој беше поранешен пратеник во државната Дума. Предлогот денеска го направи Дмитриј Гудков, еден од малкуте опозициски пратеници во рускиот Парламент, во кој доминираат пратениците контролирани од Кремљ од партијата Обединета Русија. Спикерот во Парламентот Сергеј Наришкин одби да одржи гласање по предлогот на Гудков, велејќи дека преку телеграма веќе изразил им сочуство на роднините на Немцов во име на Думата. Немцов, кој беше гласен критичар на претседателот Владимир Путин, е убиен на 27 февруари во близина на Кремљ.

XS
SM
MD
LG