Достапни линкови

logo-print

САД нема да преговараат со сирискиот претседател Асад


портпаролот на Стејт департментот Џен Псаки

портпаролот на Стејт департментот Џен Псаки

Соединетите држави никогаш нема директно да преговараат со сирискиот претседател Башар ал Асад во решавањето на конфликтот во Сирија. Ова го изјави портпаролот на Стејт департментот Џен Псаки откако американскиот државен секретар Џон Кери сугерираше дека би можело да има простор за Асад во постигнување дипломатско решение за граѓанската војна во Сирија која влезе во петтата година. Псаки прецизира дека во евентуални преговори би можело да учествуваат претставници на владата на Асад, но не и самиот тој.

XS
SM
MD
LG