Достапни линкови

logo-print

Русија прославува една година од анексијата на Крим


Еднонеделната прослава по повод одбележувањето на годишнината од руската анексија на Крим, започна со специјална седница на Парламентот поддржан од Русија. На церемонијата која се прикажува на руската државна телевизија, хор ја пееше руската национална химна. Пратеникот Олег Белавенцев, им ја честиташе на пратеците на државниот Совет првата годишнина на враќањето на Крим во Русија. Тој го потврди тврдењето на Русија дека преземањето на контролата врз Крим е поради стравувањата на луѓето по соборувањето на украинскиот претседател Петро Порошенко во февруари 2014 година, по протестите кои Русија ги нарече како „пуч поддржан од САД.“

XS
SM
MD
LG