Достапни линкови

logo-print

Стотици илјади Бразилци на протести против претседателката Русеф


Стотици илјади луѓе во Бразил маршираа во педесетина градови во земјата барајќи оставка од претседателката Дилма Русеф поради нејзина вмешаност во корупциски скандал. Најголем протестот бел во Сао Пауло каде што се собраа над 210 илјади луѓе. Русеф е под критики околу скандалот со плаќање мито во кој е вклучена бразилската енергетска компанија Петробас. Неколкумина раководители на оваа фирма се приведени, додека извесен број членови на Националниот конгрес и екс членови на владата се под истрага за скандалот. Русеф повторно беше избрана за шеф на државата на изборите одржани лани.

XS
SM
MD
LG