Достапни линкови

logo-print

Украински лекари ја посетија пилотката Савченко во Русија


На група украински лекари кои патуваа за Русија да ја посетат затворената украинска пилотка Надја Савченко им било дозволено да ја видат.

Рускиот Комесар за човекови права Ела Памфил рече дека посетата траела повеќе од три часа. Во групата лекари имало гастроентеролог, нутриционист и невролог.

Руски официјални лица претходно не дозволуваа украински лекари да ја посетат Севченко на 13 март. Рускиот комесар за човекови права рече дека тие ги немале потребните документи.


Савченко е во притвор, обвинета за напад во кој загинаа двајца руски новинари кои го покривале конфликтот во источниот дел на Украина.

XS
SM
MD
LG