Достапни линкови

logo-print

Построга контрола на границите на Шенген


Министрите за внатрешни работи на Европската унија на состанокот во Брисел донесоа одлука за значително построга контрола на документите на патниците на границите на Унијата и на влегувањето во Шенген зоната. Тоа, како што е соопштено, е со цел сузбивање на тероризмот и на зголемениот прилив на илегални имигранти од Западен Балкан. Во документот од седницата се наведува дека на спектакуларен начин се зголемил бројот имигранти од Косово и оти унгарските власти соопштиле дека тие се една третина од сите лица кои илегално влегле на нејзина територија.

XS
SM
MD
LG