Достапни линкови

logo-print

Лидерот на ИД го прифатил заветот за лојалност од Боко Харам


Лидерот на милитантната група Исламска држава Абу Бакр ал Багдади го прифатил заветот за лојалност од исламските милитантите на групата Боко Харам од Западна Африка. Ова група има убиено и киднапирано илјадници луѓе за време на шест годишната кампања со цел создавање исламистичка дражва во северна Нигерија. Заветот за лојалност следуваше откако нигериската војска поддржана од сили на Чад и Нигер, покрена голема офанзива против Боко Харам.

XS
SM
MD
LG