Достапни линкови

logo-print

Иран ги брани акциите против милитантите на ИД


Претседателот на иранскиот парламент Али Лариџани

Претседателот на иранскиот парламент Али Лариџани

Претседателот на иранскиот парламент Али Лариџани изјави дека повеќе земји би биле под закана на милитантите на Исламската држава доколку Иран не помага во Ирак во борбите против оваа екстремистичка група. Лариџани ова го изјави во Катар, каде што престојуваше откако го посети Кувајт. Овие две земји неодамна го обвинија Иран дека се меша во внатрешните работи на Јемен каде што една шиитска бунтовничка група го зазеде главниот град на таа земја. Шефот на американскиот Здружен штаб генерал Мартин Демпси оцени дека Иран е од помош во справувањето со џихадистите во Ирак.

XS
SM
MD
LG