Достапни линкови

logo-print

ИД објави ново видео на убиство на наводен израелски шпион


Милитантите на Исламската држава поставија на интернет видео на кое се прикажува убиство на палестинско момче кое било обвинето за израелски шпион. Во 13 минутното видео се гледа како маскиран милитант и младо момче стојат зад друго момче кое клечи на земјата. Милитантот на француски вели дека затвореникот идентификуван како Мохамед Саид Исмаил Мусалам бил испратен како шпион на Мосад. Веднаш потоа тој е застрелан во главата. Милитантите на Исламската држава од минатата година поставиле неколку видео снимки на убиства на затворени странски граѓани, а најмасовно беше убиството на дваесетина египетски копти во Либија.

XS
SM
MD
LG